Zabytki Bełchatowa

W Bełchatowie możemy napotkać wiele, licznych zabytków. Budynek, w którym aktualnie znajduje się Muzeum Regionalne powstał na początku wieku XVIII. Właścicielami dóbr bełchatowskich była wówczas rodzina Rychłowskich. Rychłowscy chcieli zapewnić sobie siedzibę, dzięki której prestiż rodu zostałby podkreślony.

Tym samym zdecydowali się na to, żeby wybudować piękny dwór. Kolejni właściciele, czyli Kaczkowscy herbu Świnka przyczynili się do znacznej rozbudowy tego terenu.

Adwokat alimenty Warszawa
http://roman-adwokat.pl
Profesjonalne porady prawne w Warszawie.
Kompleksowe usługi z zakresu prawa karnego.

W roku 1876 majątek Kaczkowskich został zlicytowany, a w tym i dwór. Adwokat alimenty Warszawa. Właścicielem stał się Emst Ludendorf, a później Reinhold Spiller. Posiadłość została wykupiona w roku 1949 przez rodzinę Olszewskich oraz została utrzymana przez nich aż do października roku 1987. Po śmierci Wacława Olszewskiego obiekt, który był już bardzo zdewastowany, został odkupiony przez Urząd Miejski w Bełchatowie. Na samym początku miała tam powstać Miejska Biblioteka Publiczna, jednak w roku 1993 utworzono Społeczny Komitet Założycielski Muzeum Regionalnego. Pozyskano pieniądze na to, żeby przywrócić do świetności dworek oraz przeprowadzić renowację zabytkowego parku. Dzięki temu, iż wiele osób się starało, to obiekt został odrestaurowany i muzeum mogło rozpocząć swoją działalność już od 1988 roku.

Późnobarokowy dwór, który został wybudowany na początku wieku XVIII na planie wydłużonego prostokąta. Budynek został murowany z cegieł oraz otynkowany i częściowo podpiwniczony. Budowa dworu odbywała się w trzech etapach:

● dwutraktowy parterowy dwór z wieku XVIII z pokojami narożnymi. Tutaj do dziś zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami,
● dobudowa przybudówek od północy oraz południa z facjatami – powstała w pierwszej połowie wieku dziewiętnastego. Właśnie z tego okresu pochodzi także kominek w jednym z pokojów oraz elementy wzorzystej parkietowej posadzki,
● z kolei w drugiej połowie wieku dziewiętnastego utworzono trzy ryzality od wschodu. Piętro nad ryzalitem zachodnim (na osi środkowej dobudowano także piętro przez całą szerokość dworu).

Bełchatów jest bogaty jeszcze w inne zabytki. Jest naprawdę całkiem pokaźna liczba miejsc, które warto odwiedzić. Z bardziej pożądanych można wyróżnić chociażby Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bełchatowie ( drewniany Kościół, który został wzniesiony wraz z klasztorem w 1617 roku. W 1720 roku dobudowano do niego murowane kaplice pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz świętego Franciszka, a obecnie Pana Jezusa), albo Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Parafii Grocholice – gotycki kościół, który powstał w latach 1220 – 1223 z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego z Czarnkowa. Był wielokrotnie przebudowywany ze względu na czynniki demograficzne oraz historyczne. Z pierwotnej zabudowy pozostała część murów oraz skarpy dwóch przęseł nawy. Warto podkreślić, iż mimo to, nie utracił on swojego gotyckiego stylu.

Warto jeździć do miejsc oraz miast, które są ciekawe oraz które coś sobą reprezentują. Atrakcje przyciągają zarówno turystów, jak i osoby, które mieszkają na miejscu. Historia miasta jest bogata, także warto się w nią zagłębić.

Podobne wpisy